BYLICA PIOŁUN (Artemisia absinthium)

Bylica Piołun (Artemisia asinthium)

Roślina trwała, aromatyczna, o smaku silnie gorzkim. Kwiaty drobne, jasnożółte, liście jedwabisto-filcowate, z wierzchu szarozielone, pod spodem białawe. Pospolita w całym kraju, występuje na przydrożach, nieużytkach, polanach leśnych i zrębach.

Zbiera się liście oraz drobne pędy, odcinając je tuż przy ziemi i suszy w cieniu, często poruszając, gdyż łatwo wilgotnieją.
Właściwości lecznicze
Surowcem jest ziele (górne, kwitnące szczyty łodyg). Działa pobudzająco na wydzielanie soku żołądkowego, żółciopędnie, moczopędnie, wzmacniająco, pubudza krwawienia miesiączkowe. Lek roślinny polecany w schorzeniach żołądka przebiegających z bezsocznością i bezkwaśnością, w niestrawności. W schorzeniach wątroby przy zmniejszonym wytwarzaniu żółci. Wyciąg z piołunu stosowany jest we wszawicy, a także przeciw świerzbowi. U dzieci — w postaci lewatywy z naparu w wypadku zakażenia owsikami.

Uwaga! Piołun stosowany w dużych dawkach może być trujący! Nie wolno stosować w okresie ciąży!

Napar

Przepis na przygotowanie naparu z piołunu

1 łyżkę ziela zalać szklanką wrzątku; odcedzić po 10 minutach. Pić co 2 godziny łyżkę naparu. Zewnętrznie obmywać i nacierać skórę zaatakowaną przez świerzbowiec. Piołun (ziele i olejek) używany jest do wyrobu likierów i wódek (absynt) oraz do produkcji win (vermut).

5 myśli nt. „BYLICA PIOŁUN (Artemisia absinthium)

  1. ja parzę 1 torebke piołunu na 3/4 szklanki wrzącej wody i piję rano i wieczorem,boję się czy to nie za dużo. proszę o poradę,czy nie podtruwam organizmu?

  2. no, chyba podtruwasz. To trochę dużo, zresztą pisze, że jak za dużo się pije, to nie jest dobre. Raz na jakiś czas wystarczy. PAMIĘTAJ – WE WSZYSTKIM TRZEBA MIEĆ UMIAR!

  3. 100ml naparu z piołunu rono na czczo i 100ml przed spaniem tylko przez 10 dni taki przepis dostałam od koleżanki która tym sposobem wyleczyła dwadzieścia pare lat temu swojego męża z dolegliwości żołądka, ja sama teraz też stosuje tą kurację.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>